A séta mint a szellemi növekedés terepe

A séta mint a szellemi növekedés terepe

A séta mint a szellemi növekedés terepe

Talán rendszeresen járunk sétálni testmozgás és kikapcsolódás céljából. Ha mégsem, a következő szellemi indokok segítséget nyújthatnak abban, hogy kialakítsuk ezt a szokást. Bár a tanítványságnak soha nem volt kritériuma a séta, mégis nagyszerű lehetőségeket rejt ennek következetes gyakorlása. Gondoljuk végig, hogyan segíthet abban, hogy növekedjünk a következő területeken…

1. Evangelizáció

Egy olyan korban és világban, amikor az emberek jobban bezárkóznak, mint valaha, és a magányosság járványszerű méreteket ölt, nehéz magunkat rávenni, hogy találkozzunk a szomszédainkkal, nemhogy arra, hogy komoly beszélgetést folytassunk velük. Ha szokásunkká válik a sétálás, valószínűleg nemcsak a szomszédokkal fogunk találkozni, hanem más rendszeres sétálókkal és olyanokkal is, akik történetesen éppen kint tartózkodnak, amikor arra járunk. Ezek a véletlenszerű találkozások elősegíthetik barátságok szövődését, és akár a hitünkkel kapcsolatos beszélgetésekhez is vezethetnek. Keressünk a szomszédaink között valakit, akivel rendszeresen együtt sétálhatunk, és figyeljük meg, hogyan használja egyre szorosabbá váló barátságunkat Isten az Ő céljaira!

Ezek a véletlenszerű találkozások elősegíthetik barátságok szövődését, és akár a hitünkkel kapcsolatos beszélgetésekhez is vezethetnek.

Még ha egyedül vagy a családtagjainkkal sétálunk is, a napi rendszerességű séta jó lehetőséget ad arra, hogy „világítsunk” a környezetünkben. Ebben az „elfordult és elfajult nemzedékben” egy barátságos nő, aki mindig mosolyog és köszön a szembejövőknek, egy férj és feleség, akik együtt sétálnak, egy vidám család, akik szívesen töltik kint közösen az időt, vagy a tisztelettudó, jólnevelt gyerekek úgy ragyognak a szomszédok előtt, mint csillagok a világban (Fil 2,15).

2. Imádság

Naponta legalább egyszer kilépni otthonunk vagy munkahelyünk elfoglaltságaiból megkönnyítheti a fókuszált imádkozást: nincsenek figyelemelterelő teendők, és – hacsak nem akarunk elbotlani és elesni – nincsen okostelefon sem, mely mint örvény, beszippanthatna minket. Egy tízperces séta tíz perc zavartalan beszélgetést biztosíthat számunkra Istennel, a természet látványa és hangjai pedig segíthetnek arra koncentrálni, Aki mindezt megalkotta.

3. Dicsőítés

Gerald Manley Hopkins költő azt írta: „A világ csordultig van Isten nagyságával”. Minden alkalommal, amikor kilépek egyedül a szabadba, pontosan ez jár a fejemben. Ahogy a felkelő nap sugarai áttörnek a reggeli felhők között, a korán kelő madarak csivitelése, a pinty vagy a fecske repülésének összetéveszthetetlen mintázata, a platánfa leveleinek jellegzetes zizegése a szélben, a hangyák ereje, mellyel a saját testsúlyuknál többször nehezebb morzsát is elbírják, a hold változásai – néha próbálok imádkozni, de nem jutok tovább a dicsőítésnél, mert minden annyira csodálatos. Még ha egy zsúfolt nagyvárosban élünk is, akkor is felnézhetünk az égre, és megláthatjuk, hogy „az egek hirdetik Isten dicsőségét” (Zsolt 19,1).

4. Sáfárság

A sáfárság bibliai elve sokkal több mindenre vonatkozik, mint a pénzzel való bánásmódunk. A sáfárság arról szól, hogy gondosan bánunk azokkal a forrásokkal, melyeket Isten azért adott nekünk, hogy Őérte használjuk őket, beleértve a fizikai testünket is. A testmozgás alapvető fontosságú, ha jó sáfárai akarunk lenni a testünknek, és a legtöbb ember számára a sétálás kézenfekvő megoldás. Tanulmányok sokasága igazolta, hogy napi 7.500 lépés elegendő ahhoz, hogy „csökkenjen a különféle krónikus betegségek – mint pl. a szív- és érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség és a rákos betegségek – következtében kialakuló súlyos megbetegedések és halálozások száma”, és javuljon az életminőségünk.

A testmozgás alapvető fontosságú, ha jó sáfárai akarunk lenni a testünknek.

A sétálás felpezsdíti a vérkeringést, így az egész testet oxigénnel látja el, megemeli azoknak a hormonoknak a szintjét, melyek segítenek energetizálni minket, hozzájárul a mentális egészségünkhöz, és fejleszti a kognitív funkcióinkat is – tartja számos tanulmány.

A szabadban való séta egészségünk egy másik pillérét is jótékonyan támogatja: az alvást. Egy 2021-es tanulmány szerint, melyben a kutatók több mint 400.000 résztvevő szokásait vizsgálták meg az Egyesült Királyságban, a több szabad levegőn eltöltött idő egyértelműen összefüggésbe hozható a reggeli felkelés során tapasztalt jobb közérzettel, kevesebben számoltak be fáradtságról, csökkent az álmatlanság és a túl korai megébredés szokása.

Végül pedig mivel a fegyelem fegyelmet szül, a mindennapos testmozgás szokása segíthet abban, hogy erősödjön az önuralmunk életünk más területein is.

5. Közösség

Amikor időt szánunk a házastársunkra, családtagjainkra, barátunkra vagy egy mentori kapcsolatra, a közös kávézás vagy ebédelés gyakran magától értetődő választás – pedig a közös séta egészséges és ingyenes alternatíva. Nagyszerű opció olyan alkalmakra, amikor nehezebb témákat kell megvitatni: sok ember, főleg fiúk és férfiak számára kényelmesebb egymás mellett beszélgetni, mint szemtől szembe. A szemkontaktus kellemetlen lehet, ha konfrontációra kerül sor, vagy nehéz kérdésekről van szó. Gyakran egy hosszú séta egymás oldalán mélyebb eszmecserét eredményezhet, mint egy szemtől szembe történő beszélgetés.

A környéken tett séta akár a randevú kielégítő alternatívája is lehet fiatal, elfoglalt szülők számára, akiknek lehetetlennek tűnik otthonról elszabadulni: a kicsit betehetik a babakocsiba, a nagyobbak biciklizhetnek vagy rollerezhetnek előttük, míg ők kihasználják a kevéske időt a zavartalan beszélgetésre.

6. Tanulás

Akik jól fejezik be életüket, mindvégig megtartják a pozitív tanulási attitűdöt.

Ahogy Alexander Strauch a személyes életről és növekedésről szóló sorozatában megjegyezte, Dr. J. Robert „Bobby” Clinton azt írta: „a legtöbb ember negyvenéves kora körül abbahagyja a tanulást. (…) Többé már nem törekszenek aktívan olyan ismeretekre, megértésre és élményekre, melyek fokozzák azon képességüket, hogy növekedjenek és másokat is segítsenek ebben. A legtöbben egyszerűen megmaradnak annál, amit addig megtanultak. De azok, akik jól fejezik be életüket, mindvégig megtartják a pozitív tanulási attitűdöt.”

Akár magáról Istenről tanulunk valami újat, akár a teremtett világról, ezek mind részei a keresztyén ember növekedésének. A séta arra is tökéletes alkalom, hogy meghallgassunk egy igehirdetést, egy podcastot vagy a hangos Bibliát.

Fel hát a cipővel, lépjünk ki a szabadba, és nézzük meg, milyen hozadéka lesz mindennek a szellemi életünkre nézve – legjobb, ha szokást csinálunk belőle!

Erica Fitzgerald

Biblical Eldership Resources


Egyedüli fenség

Egyedüli fenség – A Szent Isten tulajdonságai

William MacDonald és Brad Hanes – A/5, 272 oldal

Ennek a mélyreható bibliatanulmánynak a segítségével jobban megismerheted Isten tulajdonságait, és hozzájárul a hétköznapi keresztyén életedben is a növekedéshez azon jellemvonások tekintetében, amelyeknek mi emberek is részesei vagyunk.


Share this post