Miért számít Istennek, kivel fekszem le?
Miért mániája a keresztyéneknek a szex?
Olyan kérdés ez, amely gyakran felmerül a nem hívőkben, még ha nem is teszik fel nyíltan. A kérdés önmagában kissé zavarba ejtő lehet a keresztyének számára: mit értünk az alatt, hogy „mániája” a szex? Nem inkább olyan dolgokról ismertek a keresztyének, amelyek ennél sokkal fontosabbak, például arról, hogy mit gondolnak Jézus Krisztusról, vagy a Bibliáról mint Isten Igéjéről?
Bár a kérdés első hallásra furcsának tűnhet, a téma attól még nagyon is releváns. Sok ember számára őszintén szólva furcsa, amit a keresztyénség tanít a szexről.
Sam Allberry könyvében (melynek címe Miért számít Istennek, kivel fekszem le?) világos, pásztori lelkülettel igyekszik foglalkozni ezzel a kérdéssel, segítve az olvasókat abban, hogy megértsék Isten nemi egyesülésre vonatkozó tervének szépségét és célját.
A terep megtisztítása, a kulcsfontosságú kérdések kezelése
Allberry a könyvében nem riad vissza attól, hogy beszéljen az olyan kemény igazságokról, mint a szexuális bántalmazás borzalmai vagy a szexuális viselkedést meghatározó hibás kulturális felfogások. Ahelyett, hogy automatikusan megpróbálná a keresztyénség nemi életre vonatkozó normáit a jelenlegi kulturális felfogáshoz igazítani, Allberry rámutat arra, hogy miközben a keresztyénség kritikusai elmarasztalják a hívőket, amiért azok túlságosan korlátozzák a szexuális erkölcsöt, a kritikusok maguk is – és így valójában minden ember – korlátozzák a szexuális viselkedést. De míg a nemi életről alkotott keresztyén elképzelés koherens, addig az erre vonatkozó kulturális szabályok folyamatosan változnak. „A nemi erkölcs keresztyén értelmezésében tehát nem a határok létezése különleges, hanem az, hogy hol húzódnak ezek a határok, és miért.” (28. o.)
Ezt a logikát – amely felfedi, hogy mindenki erkölcsi ítéletet hoz a szerelemmel és a szexualitással kapcsolatban – következetesen alkalmazva az író segít átkeretezni azokat a kérdéseket, amelyek megkülönböztetik a keresztyénség nemi életre és szerelemre vonatkozó felfogását a kulturális elvárásoktól. Azáltal, hogy tisztázza ezeket az eltérő szemléletmódokat, Allberry nemcsak apologetikai szempontból tesz fontos lépést, hanem a könyv középpontjába is helyezi ezt a sarkallatos kérdést.
Pozitív erkölcsi látásmód Krisztus körül
A könyv lényege tehát annak bemutatása, hogy a szexualitás sokkal több, mint „testnedvek cseréje”; valójában egy mélyen szent aktus, „szent tűz”, amelyet kizárólag férj és feleség oszthat meg egymással a házastársi egység keretein belül. Ez az aktus önmagánál valami nagyobbra, valami jelentősebbre utal.
A nemi életet Isten alkotta meg a teremtéskor az emberi faj szaporodása és az első emberpár egysége céljából. De azért is hozta létre, hogy a teremtett renden túlmutatva a Jézus Krisztus által véghez vitt kozmikus megváltást ábrázolja ki. A házasság valódi célja a Krisztus és a Gyülekezet közötti szeretetkapcsolat képi megjelenítése (Ef 5,32), az Ő visszatérése menyegzői lakomaként van ábrázolva (Jel 19,6–9), sőt még a Krisztusról mint Megváltóról szóló részekben is sokszor előfordulnak házasságra vonatkozó képek (Ézs 54,5; 3Móz 25,25; Ruth 4,9–10).
A szexualitás és a házasság tehát az önátadásról szól. Minden házastárs számára az a cél, hogy Krisztushoz hasonlóan a másik javára törekedjen. A keresztyén szexuáletikát alapvetően ez a valóság alakítja: a férj vagy a feleség nem önmagáért létezik és él, saját öröme és szeszélye betöltésére. Ők Isten képmásának hordozói, akiket megbecsülésben kell részesíteni.
Egy keresztyén házastárs egy lehetőség a másik számára, hogy szeresse Istent azáltal, hogy szereti legközelebbi felebarátját – a házastársát, akivel megosztja élete legintimebb részeit, és akinek odaadja a testét. A keresztyének számára a házasság azt jelenti, hogy életüket a másik javára odaszentelik.
Az első szexuális forradalom
A szexualitásnak ezt a pozitív szemlélete a legkorábbi keresztyénségben is megfogalmazódott, és vitathatatlanul ez volt az egyik oka annak, hogy a keresztyénség vonzó volt a külvilág számára. A modern érzékenység számára kissé furcsának tűnhet, de Allberry követi Kyle Harper történész gondolatát, amikor a keresztyénség nemi életről alkotott újszerű nézetét az ókori világban „az első szexuális forradalomnak” nevezi. Ez azt jelenti, hogy a testi kapcsolat keresztyén látásmódja, amely mindkét házastárs javát előtérbe helyezi, nemcsak a férfiakét, felszabadító volt a periférián lévők, különösen a nők számára.
Az olyan dolgok hangsúlyozásával, mint a beleegyezés, a kölcsönösség és a férfiaknak szóló megkötések, a keresztyénség radikálisan átalakította a nemi élet kultúráját a késő ókorban. A keresztyénség szexuáletikája nem az elmúlt néhány évtizedben vált vita tárgyává – mindig is az volt. Ahogy Allberry írja: „Bár az indokok koronként és kultúránként változnak, a keresztyén tanítás e téren sosem volt divatos” (63. o.).
Szexuális katekézis
Mivel a keresztyénség befolyása a mai kultúránkban folyamatosan csökken, nem szabad meglepődnünk, ha a könyv címében lévő kérdést újra és újra felteszik az emberek. Ahelyett, hogy kétségbeesnénk, remélnünk kell, hogy több Krisztus nélküli ember fogja ezt a látásmódot magával ragadónak és szépnek találni, olyannak, amely újra megbecsüléssel övezi a szexuális aktust, értelmet és célt adva neki.
A 20. század szexuális forradalma nem hozta el a megígért felszabadulást azok számára, akiket elsősorban megcélzott, gyümölcse pedig széthullott családokban felnövő és nemi identitászavarban szenvedő gyermekek lettek. Olyan szexuális katekézisre lesz szükségünk, amely visszatekintéssel párhuzamosan megmutatja az előre vezető utat. Allberry könyve lelkipásztori érzékenységgel és őszinteséggel segít ezeknek a szexuális menekülteknek visszatalálni ahhoz a gyönyörűségesen jó látásmódhoz, amelyet a keresztyénség kínál.
Scott Corbin
Scott Corbin a texasi Fort Worth-ben él feleségével, Jessivel és három gyermekükkel. A Lexham Press-nél dolgozik, ő felel a szervezet marketingstratégiájáért.
www.thegospelcoalition.org/reviews/god-cares-you-sleep-with/
Miért számít Istennek, kivel fekszem le?
Sam Allberry – A/5, 136 oldal
A keresztény hit kevés olyan aspektusa tűnik manapság olyan megrázónak, mint a szexualitásról szóló tanítás. Minden nap találkozunk elég sok szörnyű dologgal a világban – igazságtalanság, szegénység, szenvedés és környezeti katasztrófák. Akkor miért foglalkozna Isten azzal, hogy kivel fekszünk le?
Sam Allberry ebben az átgondolt és közérthető könyvben azt állítja, hogy ha megfelelően megértjük Jézus tanítását erről a legszemélyesebb témáról, közelebb kerülünk legmélyebb vágyaink beteljesüléséhez, mint gondolnánk.