Valóban túlféltik gyerekeiket a keresztyén szülők?

Valóban túlféltik gyerekeiket a keresztyén szülők?

Valóban túlféltik gyerekeiket a keresztyén szülők?

2017-ben Jack Gilbert, a Chicagói Egyetem mikrobiológia professzora Rob McKnighttal közösen kiadott egy figyelemreméltó könyvet A kosz jó dolog: A baktériumok jótékony hatása gyermekeink immunrendszerének fejlődésére címmel.

Ebben a műben Gilbert és McKnight megkérdőjelezik az aggodalmas szülők központi hitvallását: azt, hogy mindent meg kell tennünk, ami emberileg csak lehetséges, hogy megvédjük gyermekeinket a szennyeződések minden fajtájától és formájától. Úgy tűnik, sosem elég a kézfertőtlenítőből, törlőkendőből vagy a fürdésből.

Bár paradoxonnak tűnhet, de a szerzők amellett érvelnek, hogy a baktériumoknak való kitettség bizonyos mértékben még előnyökkel is járhat. Segítheti a gyermekek immunrendszerének megerősödését, ami később védelmet nyújt számukra. Azt állítják, hogy számos egészségügyi probléma – beleértve a súlyos allergiás megbetegedések növekvő arányát – összefüggésbe hozható azzal, hogy a gyermekek nem találkoznak kellő mértékben baktériumokkal.

Az egészségmániás szülők talán azt hiszik, hogy egészséges gyermekeket nevelnek, ám közben túlféltésük eredményei éppenhogy egészségtelen, sérülékeny gyermekek lesznek.

A lényeg tehát a következő: az egészségmániás szülők talán azt hiszik, hogy egészséges gyermekeket nevelnek, ám közben túlféltésük eredményei éppenhogy egészségtelen, sérülékeny gyermekek lesznek – olyasfajta sérülékenység ez, mely csak évekkel később válik nyilvánvalóvá.

Bár nem vagyok tudós, és nem tudom megmondani a szülőknek, vajon megmossák-e a cumit, ha az leesett a földre, azt nagyon is komolyan hiszem, hogy van egy párhuzamos vetülete ennek a gondolatnak a szellemi világban.

Aggódó keresztyén szülőként néha azt gondoljuk, hogy első és legfontosabb feladatunk annak biztosítása, hogy gyermekeink sohase találkozzanak semmiféle nem keresztyén gondolkodással. Nagy a kísértés olykor, hogy egy steril teológiai burokba zárjuk őket, ahol biztonságos távolságban vannak minden intellektuális „szennyeződéstől”. Ám előfordulhat, hogy az egészségmániás szülőkhöz hasonlóan mi sem azt az eredményt érjük el ezzel, amit szeretnénk.

Erősítsük gyermekeink szellemi immunrendszerét

Ez a téma azóta foglalkoztat, amióta megjelent a Túlélő hit: Levelek egy keresztyén diáknak, hogyan őrizze meg hitét az egyetemen c. könyvem. A könyv megjelenése óta számos podcast beszélgetésben részt vettem, és mindenhol újból és újból felmerült ugyanaz a kérdés: Hogyan tudnak segíteni a szülők (és a gyülekezet) abban, hogy a gyermekek felkészültebbek legyenek az egyetem jelentette intellektuális kihívásokra?

Érdekes módon a könyvemet nem kifejezetten e kérdés megválaszolásának szenteltem. Nem szántam szülőknek és gyülekezeteknek szóló útmutatónak arról, hogyan neveljék a következő generációt. Ehelyett azokat a hallgatókat céloztam meg, akik már egyetemisták (vagy annak küszöbén állnak), függetlenül attól, hogy felkészültek-e arra, ami vár rájuk, vagy sem.

Mégis mindegyik podcast készítőjét ugyanaz a kérdés foglalkoztatta: Mit tehetünk annak érdekében, hogy jobban felkészítsük gyermekeinket?

Noha erre a kérdése számtalan válasz létezik, úgy vélem, Gilbert könyvének tanulsága a bölcsesség egy fontos szegletére világít rá. Valószínűleg a keresztyén szülőknek is fel kellene ismerniük, hogy a nem keresztyén gondolkodással való meghatározott mértékű találkozás a gyermekek immunrendszerének megerősödését szolgálhatja – amire nagy szükségük lesz idősebb korukban.

Másképp fogalmazva, a szülőknek és a gyülekezeteknek érdemes lenne elgondolkozniuk azon, hogyan ismertethetnék meg gyermekeikkel – életkoruknak megfelelően – a nem keresztyén filozófiákat, érveket és kritikákat, valamint az ezekre adott megfelelő keresztyén válaszokat. 

Érdemes lenne elgondolkoznunk azon, hogyan ismertethetnénk meg gyermekeikkel – életkoruknak megfelelően – a nem keresztyén filozófiákat, érveket és kritikákat, valamint az ezekre adott megfelelő keresztyén válaszokat. 

Ily módon, amikor ezek a keresztyén hallgatók megérkeznek az egyetemre, nem azt fogják gondolni az érveket hallva: Erről még soha nem hallottam; miért nem beszéltek erről a szüleim (vagy a gyülekezetvezetőm) korábban? Ehelyett azt mondhatják: Igen, már hallottam erről, és vannak válaszok ezekre a kérdésekre.

Óvintézkedések és komplex gondolkodás

Természetesen mindezt bölcsességgel és körültekintéssel kell tennünk. Nem arról van szó, hogy zúdítsunk rá tengernyi kritikai érvet egy 12 éves gyermekre abban a reményben, hogy ez majd valahogy segít neki. Gilbert sem azt állítja, hogy a szülőknek semmilyen óvintézkedést nem kell tenniük a baktériumok okozta fertőzések ellen. Vannak kórokozók, melyek valódi veszélyt hordoznak, és jobb elkerülni őket (ezt a leckét jól megtanultuk a Covid idején).

A gyermekek nem keresztyén világgal való találkozása kapcsán ráadásul minden szülő összetett kérdések sokaságával szembesül: Megnézheti-e gyermekem azt a filmet? Hagyjam-e, hogy menjen a tömeggel együtt? Beírassam-e abba az iskolába? Ezek valóban kemény kérdések. És a szülőknek óvatosnak kell lenniük azokkal a dolgokkal, melyekkel szemben a gyermekeik védtelenek.

De egyúttal ne higgyük azt sem, hogy sikerrel jártunk szülőként, ha gyermekünk 18 évesen még soha nem hallott egyetlen érdemi érvet sem a keresztyénséggel szemben, vagy sosem találkozott egyetlen nem keresztyénnel.

Talán azt hisszük, ezzel megvédjük őket, miközben a valóságban lehet, hogy megnyomorítjuk a szellemi immunrendszerüket, melyre oly nagy szükségük lesz az előttük álló években.

Michael J. Kruger

www.thegospelcoalition.org/article/too-protective-children/

Michael J. Kruger a Reformált Teológiai Szeminárium elnöke és az Újszövetség professzora az észak-karolinai Charlotte-ban. 2019-ben az Evangéliumi Teológiai Társaság elnöke volt. A Surviving Religion 101: Letters to a Christian Student on Keeping the Faith in College (Túlélő hit: Levelek egy keresztyén diáknak, hogyan őrizze meg hitét az egyetemen) és a Christianity at the Crossroads: How the Second Century Shaped the Future of the Church (Keresztyénség válaszúton: Hogyan formálta a második század a Gyülekezet jövőjét) című könyvek szerzője. Rendszeresen blogol a Canon Fodder oldalon.



Hogyan szerethetjük jól gyerekeinket?

Hogyan szerethetjük jól gyerekeinket? – A keresztyén család mindennapjai

Ernst-August Bremicker – A/5, 160 oldal

Lehet ma még úgy családban élni, ahogyan Isten a Bibliában elénk tárja? Hogy tudjuk gyermekeinket az Úr Jézusnak nevelni, valóban szeretni őket, és boldogan együtt élni velük? Isten családdal kapcsolatos gondolatai nem a régi idők poros maradványai.
Ha jól odafigyelünk, csodálkozni fogunk, mennyire aktuálisak ma is. A szerző a Biblia alapján megmutatja, hogyan alakíthatjuk családi életünket úgy, hogy abból áldás és öröm származzon. Az élet számos területére kitérve – a gyerek érkezésére való felkészüléstől az elengedésükig – sok gyakorlati tanáccsal fűszerezve mutat utat.



Share this post